Virabhadrasana I, czyli wojownik I
Virabhadrasana I, czyli wojownik I, to jedna z piękniejszych i prawdopodobnie najbardziej znana pozycja jogi. A korzyści z jej wykonywania jest całe mnóstwo! Poprawnie wykonana pomoże ci odzyskać poczucie równowagi fizycznej i psychicznej. Wzmocni i ukształtuje nogi, plecy ramiona, łagodnie je rozciągając. Otworzy klatkę piersiową. Asana ta wymaga dużego skupienia, dlatego na początku może sprawić trochę trudności, ale gdy już ja opanujesz, odczujesz spokój, satysfakcję i przypływ energii.
Virabhadra to imię niezwykle zaciekłego i przerażającego wcielenia Sziwy. Dosłowne tłumaczenie nazwy asany: Vira – Bohater, Bhadra – Przyjaciel, Asana – Poza.
Virabhadrasana I - korzyści
Wojownik I wzmacnia i kształtuje całe ciało, ale przede wszystkim nogi i biodra. Przynosi ulgę w stresie, zmniejsza napięcie szyi. Tonizuje narządy wewnętrzne, rozciąga i otwiera klatkę piersiową. Wspomaga koncentrację. W pozycji wojownika pracujesz jednocześnie nad równowaga fizyczną i psychiczną. Otwierając klatkę piersiowa otwierasz się na nowe możliwości, a dzięki pełnemu oddechowi, dostarczysz więcej tlenu do mózgu. Praktykując Virabhadrasanę nie tylko powiększysz zakres ruchu w barkach i wzmocnisz mięśnie odpowiadające za stabilizację całego ciała, ale także intensywnie rozciągniesz zginacze bioder, przednią część stawów biodrowych i mięśni przodów ud, przez co ta pozycja jest polecana w terapii rwy kulszowej. Wykonywanie tej pozycji przynosi także korzyści terapeutyczne, m.in.: wzmacnia pęcherz, koryguje lekkie przemieszczenia macicy, wpływa pozytywnie na zaburzenia miesiączkowania.
Virabhadrasana I - jak poprawnie wykonać
1. Rozpocznij w pozycji góry (tadasana).
2. Na wydechu przejdź do szerokiego rozkroku. Wyciągnij ramiona na boki. Skręć wnętrza dłoni do sufitu, a następnie na wdechu podnieś ramiona do góry, równolegle do siebie. Ściągnij łopatki, opuść barki, jeśli możesz złącz dłonie w namaste.
3. Następnie skręć prawą stopę nieznacznie do wewnątrz (45-60 stopni), a lewą ustaw pod kątem 90 stopni. Wyrównaj obydwie stopy – powinny znaleźć się w jednej linii. Nie krzyżuj ich. Rozmieść ciężar ciała równomiernie na obie stopy.
4. Na wdechu skręć barki, tułów i miednicę w lewo. Otwórz klatkę piersiową.
5. Na wydechu ugnij lewe kolano i opuść biodra. Lewe kolano powinno znaleźć się nad kostką i tworzyć z nią kąt 90 stopni. Udo zgiętej nogi powinno być docelowo równolegle do podłogi. Prawa noga musi zostać wyprostowana i napięta, pięta prawej stopy nie może oderwać się od podłogi. Wyciągaj boki tułowia, pamiętaj o napiętym brzuchu i miednicy skierowanej do przodu, czyli tam, gdzie wskazuje lewa stopa.
6. Oddychaj spokojnie, jeśli nie masz problemów z utrzymaniem równowagi, odchyl głowę i spójrz do góry na swoje kciuki. Pozostań w pozycji na 5 oddechów.
7. Na wdechu wyprostuj nogę, odkręć tułów i stopy pozostawiając ręce w namaste, a nastepnie powtórz wszystko w drugą stronę i wróć do pozycji góry.
Porady dla początkujących
Jeśli nadmiernie przechylasz tułów do przodu – stań w mniejszym rozkroku i umieść ręce na biodrach. Udo zgiętej nogi nie musi od razu być równoległe z matą. Ważniejsze, by noga z tyłu była wyprostowana, a ciężar był rozłożony równomiernie. Nie musisz od razu wykonać pełnej pozycji, by czerpać z niej korzyści.
Ostrożnie podchodź do tej pozycji, jeśli cierpisz na choroby serca, nadciśnienie, masz problemy z szyją (nie odchylaj jej do tyłu) lub ramionami (nie łącz dłoni).
0 comments