podstawowe zasady żywienia

Mam nadzieję, że już wiesz, że "diety cud" nic nie dają. Powodują tylko dezorientajcę w Twoim organizmie. Głodzisz się, a potem wracasz do swojego "normalnego" najczęściej złego odżywiania. I po co? "Kilkudniówki" sprawiają, że chudniesz z tego, co miałaś w układzie pokarmowym oraz z mięśni - nigdy z tłuszczu.

By dieta była skuteczna musisz wprowadzić ją na stałe do swojego życia. Wiele diet, które są nazywane metodami właśnie na tym bazują, są to m.in. Montignaca, Pasternaca, Duncana...



PODSTAWOWE ZASADY ŻYWIENIA

Ja proponuję zdrowe odżywianie jako podstawę dziennego żywienia. Jest trudno zacząć, ale gdy już się wdrożysz  to zobaczysz, że jedzenie może być zarówno smaczne jak i zdrowe! A ponadto nie spowoduje nadmiernego tycia.


1. Pamiętaj, że jesz aby żyć, a nie żyjesz by jeść! To powinno być Twoje motto, które wcielisz w życie. Za każdym razem, gdy bierzesz kęs do ust zapytaj siebie: "Czy na pewno jestem głodna? Czy może tylko zestresowana, znudzona?". Wszelkie "zajadanie" stresów, lub podjadanie z nudy prowadzi do otyłości.


2. Pij dużo wody! W moim poście na blogu Dlaczego powinniśmy pić wodę, możesz przeczytać, dlaczego woda jest taka ważna w codziennym odżywianiu. 
 

Odpowiednią ilość płynów dla Ciebie obliczasz mnożąc swoją wagę przez 0,3 l.
Np. jeśli ważysz 50 kg: 50x0,3=1,5
czyli potrzebujesz 1,5 litra wody dziennie.



3. Jedz 5 posiłków dziennie. Jeśli będziesz dostarczać organizmowi pożywienie co 3-4 godziny, przemiana materii będzie cały czas na wyższym poziomie. Dodatkowo Twój organizm przyzwyczai się do systematycznego odżywiania i unikniesz napadów głodu, a w efekcie spożycia nadmiernej ilości pokarmów (tak jak wtedy, gdy zjadłaś rano śniadanie i dopiero po pracy rzucasz się na obiad).


4. Ćwicz! Tak, to także zasada odżywiania, ponieważ zdrowa dieta to nie wszystko, jeśli chcesz pozostać zdrowa przez długie lata. Ponadto ćwiczenia powodują produkcję hormonu szczęścia - ćwicz a będziesz zdrowa i szczęśliwa.Polecam ćwiczenia, które zamieściłam w zakładce Ćwiczenia na piękną sylwetkę, znajdziesz tam bardzo dużo jogi - jest wspaniała i każdy, bez względu na wiek może ją ćwiczyć. Jeśli na początek będzie za trudna - nie zrażaj się, ważne, że zaczęłaś - to już jest sukces.


5. Nie rezygnuj z żadnego makroelementu, w tym z białka. Jest podstawowym i niezbędnym budulcem organizmu. Ponadto pośrednio wyszczupla, bo jest budulcem mięśni, a to one są odpowiedzialne za spalanie tkanki tłuszczowej. Ile białka dziennie powinnaś dostarczyć swojemu organizmowi? wystarczy 0,8 g białka na każdy kilogram prawidłowej masy ciała.

Najbardziej wartościowe białko dostarczysz organizmowi jedząc: jajka, białe mięso drobiowe, ryby, rośliny strączkowe i nabiał.


6. Unikaj cukru. Nie dość, że osłabia spalanie tłuszczu, to jeszcze powoduje odkładanie się tłuszczu w newralgicznych miejscach. Glukoza jest trawiona przez komórki w pierwszej kolejności, więc po spożyciu cukru organizm szybko wchłonie glukozę, a kwasy tłuszczowe krążące w krwiobiegu i pochodzące z jedzenia lub spalania tkanki tłuszczowej odłożą się w kolejnych złogach tłuszczowych.


7. Jedz węglowodany zawierające błonnik. Nie wszystkie węglowodany są "złe". Dostarczają organizmowi mnóstwo składników odżywczych: potas, magnez, cynk, witaminy z grupy B i niezbędnego w funkcjonowaniu układu pokarmowego: błonnika. Błonnik powoduje uczucie sytości po posiłku, ponieważ spowalnia trawienie węglowodanów, a tym samym obniża ilość produkowanej insuliny.

Sycące węglowodany, które zawierają błonnik: nasiona roślin strączkowych: soja, groch, cieciorka, soczewica, fasola, kasze: jęczmienna, gryczana, amarantus, dziki i brązowy ryż, produkty pełnoziarniste: pieczywo, naturalne musli, makaron razowy, warzywa: fasola szparagowa, marchew, dynia, brokuły, kalafior, owoce jagodowe, cytrusowe, sezonowe.


8. Wzbogać dietę w nienasycone kwasy tłuszczowe. Wspomagają odchudzanie oraz zachowanie równowagi w organizmie. Spożywaj je z tłustymi rybami (łosoś, tuńczyk), oliwą tłoczoną na zimno oraz orzechami. Unikaj kwasów nasyconych, które znajdują się w tłustym mięsie, tłustym nabiale, maśle, margarynie, przetworzonej żywności, słodkich i słonych przekąskach.