Kakasana, czyli pozycja kruka

Po publikacji wymagającej praktyki na wzmocnienie ramion i pleców pisałyście, że kakasana, czyli pozycja kruka Was przerosła. Dlatego dziś, skupię się na tym, jak ją poprawnie wykonać krok po kroku, dlaczego nie warto się zniechęcać oraz jakie korzyści przynosi jej wykonywanie!

Kakasana to azjatycki symbol szczęścia, sprawiedliwości, miłości i trwałości. Pomaga połączyć się z uczuciami, emocjami i energią kreatywną. Rozciąga plecy, wzmacnia ramiona, brzuch i nadgarstki. Jest opisywana jako pozycja dla średniozaawansowanych. Jej wykonanie zajęło mi parę dobrych lat podejść udanych oraz tych mniej udanych, rezygnacji i ponownych prób 😊 Podobno do jej wykonania potrzeba dużo cierpliwości i pewności, że dasz radę. Wszystko siedzi w naszej głowie, ponieważ wbrew pozorom, ta pozycja nie wymaga ogromnej siły ramion. To kwestia wyczucia środka ciężkości i pewności siebie. I tak, pewnie upadniesz na twarz kilka razy (mnie to zdarzyło się wielokrotnie), ale poniżej znajdziesz sposoby, by jednak uniknąć mocnego poobijania się. Pamiętaj, świat należy do odważnych!

Nazwa tej asany w sanskrycie oznacza: Kak - kruk, Asana – Poza.


Pozycja kruka – korzyści

Nie zniechęcaj się, gdy kakasana nie wychodzi za pierwszym, drugim, trzecim podejściem. Ta pozycja to balans na rękach. Wygląda na trudną, ale tak naprawdę wcale taka nie jest. By ją wykonać, musisz się skupić. Zanim się spostrzeżesz, dzięki tej pozycji poprawi się Twoja koncentracja – nawet jeśli nie udało Ci się jej wykonać! Próby uczą Cię cierpliwości i dają Ci poczucie kontroli nad własnym ciałem. Na pewno poprawi się też Twoja świadomość ciała oraz połączenie umysł-ciało. A gdy w końcu uda Ci się ją wykonać – da ci ogromną satysfakcję. Zrozumiesz, czym jest równowaga między siłą, a umiejętnością odpuszczenia. Będziesz mogła zaakceptować swoje lęki i przezwyciężyć je. Tak, jak przezwyciężyłaś lęk przed upadkiem na twarz w kakasanie.


Pozycja kruka – jak wykonać

Jeśli jesteś osobą początkującą, zacznij od rozgrzewki i przygotowania swoich ramion. w tym celu możesz wykonać set na wzmocnienie całego ciała. Nie bój się tego, że upadniesz. Każdy jogin ma za sobą serię upadków. Pamiętaj o tym, by przed wykonaniem kakasany rozgrzać nadgarstki i biodra. I nie daj swojej głowie wmówić Ci, że nie dasz rady. To nasz wewnętrzny krytyk, a nie siła rąk, nie pozwala nam wykonać kakasany.

Rozpocznij z pozycji malasany, lub po prostu kucnięcia. Jeżeli to możliwe staraj się postawić całe pięty na podłodze. Jeżeli to sprawia ci problem – wpodłóż pod pięty zwinięty koc. Rozszerz kolana szerzej niż biodra i pochyl tułów tak, by znajdował się między udami. Zegnij łokcie i oprzyj dłonie z rozstawionymi szeroko palcami na macie. Podnieś nieco pupę i oprzyj kolana na tyłach ramion, w miarę wysoko - blisko pach. Napnij brzuch, pochyl się delikatnie do przodu i przenieś środek ciężkości nad dłonie cały czas opierając się na palcach stóp. Teraz spróbuj oderwać najpierw jedną nogę, potem drugą. Jeśli nie czujesz się pewnie spróbuj wytrzymać w pozycji opierając się na palcach jednej stopy. W miarę, gdy będziesz czuła się coraz pewniej, próbuj unosić obie stopy na raz. A następnie zbliżać je coraz bliżej do kości ogonowej. Jeśli jesteś zaawansowanym joginem, możesz spróbować wyprostować ręce w łokciach.


Pozycja kruka – porady dla początkujących

🌱 Na początku nie próbuj od razu oderwać stóp od maty. To nie jest najważniejsze. Wyczuj swój środek ciężkości.

🌱Oprzyj kolana na ramionach zgiętych w łokciach, dzięki takiemu oparciu, łatwiej Ci będzie przezwyciężyć lęk i złapać równowagę. Ale pamiętaj, by nie opierać na nich całego ciężaru. Do utrzymania się w pozycji użyj mięśni głębokich brzucha.

🌱By odciążyć nadgarstki, możesz położyć pod dłonie bloki do jogi. Dzięki temu mocniej zaangażujesz mięśnie ramion.

🌱Jeśli boisz się, że upadniesz: zawiń matę lub połóż poduszkę na wysokości głowy. Upadek z takiej wysokości nie grozi niczym poważnym – wiem, testowałam wielokrotnie ;).

Share:

0 comments