Malasana, czyli pozycja girlandy

Dziś przyjrzymy się pozycji girlandy, która przyniesie ulgę wszystkim, którzy mają siedzący tryb pracy lub siedzą wiele godzin dziennie, a o to, umówmy się, w czasie kwarantanny nietrudno.  W sanskrycie jej nazwa brzmi „malasana”, co oznacza Mala – girlanda, naszyjnik, Asana – pozycja.

Pozycja Girlandy – Malasany - korzyści

To asana należąca do podstawowych, jest nazywana także po prostu przysiadem jogicznym. Wzmacnia dolne partie ciała i tułów, pomaga w pobudzaniu trawienia. Jest zalecana kobietom w ciąży w celu przygotowania ciała do narodzin dziecka.
Korzyści: poprawia postawę, tonizuje brzuch, uśmierza bóle pleców, uelastycznia kostki, otwiera biodra, rozciąga pachwiny i mięsnie ud – szczególnie przywodziciele, pomaga rozluźnić nadmiernie napięte mięśnie dna miednicy, poprawia ukrwienie narządów jamy brzusznej, usprawnia pracę układu trawiennego, uśmierza dolegliwości menopauzy, poprawia równowagę, kształtuje pewność siebie, niweluje skutki stresu, niepokój.
Przeciwskazania: uszkodzenia kolan i pleców w odcinku lędźwiowym.

Jak wejść w pozycję girlandy?

Rozpocznij od stania ze stopami rozstawionymi szeroko, blisko krawędzi maty. Ustaw stopy pod kątem 45 stopni na zewnątrz, by otworzyć biodra. Następnie ugnij kolana i opuść biodra rozszerzając kolana tak, by znalazły się w jednej linii ze stopami. Opuść barki, złącz łopatki, wyprostuj kręgosłup celując czubkiem głowy w sufit, otwórz klatkę piersiową, a następnie przełóż łokcie między kolana i złącz dłonie na wysokości serca, tak jak przy powitaniu Namaste. Delikatnie naciśnij łokciami na wewnętrzne partie ud, tak, by pomóc w otworzeniu bioder. Zostań w pozycji na co najmniej 5 oddechów.

Porada dla początkujących

Jeśli Twoje pięty nie sięgają do maty, podłóż pod nie zwinięty koc lub matę. To ułatwienie pomoże Ci zachować proste i wydłużone plecy bez nadmiernego rozciągania kostek, które jeszcze nie są na to gotowe :)



Share:

0 comments