Czytaj etykiety vol.II: Skład produktów spożywczych

W poprzednim poście -> Czytaj etykiety vol.I: Podstawowe składniki odżywcze, przybliżyłam czym są oraz jaką spełniają rolę postawowe składniki odżywcze, z których składa się nasze pożywienie. Dziś nadszedł czas na to, co powinno nas interesować najbardziej przy zakupie jedzenia - jego skład.

Czym się kierować przy wyborze produktu

Gdy jesteś w sklepie, warto sprawdzić, jaki skład mają wybrane przez Ciebie produkty. Na co zwrócić szczególną uwagę?

1. Im mniej składników, tym lepiej

To oznacza, że produkt nie jest mocno przetworzony. Jeśli widzis, że produkt zawiera 10 lub więcej składników, odłóż go na półkę. Produkty spożywcze są faszerowane różnego rodzaju konserwantami, przeciwutleniaczami, emulgatorami czy wzmacniaczami smaku. Substancje słodzące, sól i utwardzone tłuszcze roślinne także nie wpłyną dobrze na Twoje zdrowie. Są one po prost zbędne.

2. Najważniejsze są pierwsze składniki na liście

Jest ich najwięcej. Zgodnie z prawem, producenci muszą zapisywać skład malejąco, co oznacza, że pierwszego składnika na liście jest najwięcej. Jeśli jest to na przykład cukier - nie warto się truć. Unikaj takich produktów, a jeśli już musisz, wybieraj produkty, w których niezdrowe składniki znajdują się na końcu listy.

3. Informacja o alergenach

Powinny znaleźć się na każdym opakowaniu. Masz prawo wiedzieć, czy dany produkt zawiera gluten, laktozę, orzechy, soję, jajka.

4. Nie daj się nabrać 

Przód paczki "krzyczy", że produkt ma dużo witamin i kwasy omega? Lepiej odwróć opakowanie i sprawdź, ile faktycznie się ich w nim znajduje. Stosuj tą samą zasadę, jeśli widzisz, że coś "nie zawiera konserwantów", mogą być skutecznie ukryte pod niewinnie wyglądającymi "E" lub nazwami w składzie.

5. Pomóż sobie aplikacją

Masz wątpliwości, że produkt spełni twoje oczekiwania? Sprawdź, np. aplikacją "Zdrowe Zakupy", co zawiera dany produkt skanując kod kreskowy. W aplikacji znajdziesz także opis składników i możliwą szkodliwość.

Czym są substancje dodatkowe

Widzisz, że produkt zawiera składniki oznaczone jako "E"? To jeszcze nie powód do paniki - niektóre "E" są w produkcji niezbędne. To przemysłowe dodatki do żywności, które zostały dozwolone do użycia przez odpowiednie organy Unii Europejskiej, choć niekoniecznie muszą być one korzystne dla zdrowia :(

NIK alarmuje

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport "Nadzór nad stosowaniem dodatków do żywności". Niestety wyniki są zatrważające. Istniejący system kontroli nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa żywności.

W teorii, dodatki do żywności nie stanowią zagrożenia dla zdrowia konsumenta. Niestety dotyczy to produktów badanych osobno. W praktyce łączymy je przecież ze sobą codziennie, co sprawia, że kumulujemy ich ilość. To może być już niebezpieczne dla naszego zdrowia, gdyż substancja nieszkodliwa, może wejść w reakcję z inną, tworząc zagrożenie dla zdrowia. Szczególnie narażone są dzieci. (źródło: NIK: Brak nadzoru nad stosowaniem dodatków do żywności)

Nie jest możliwe, byśmy pamiętali skład wszystkiego co jemy, a także zależności między chemicznymi dodatkami do żywności. Warto jednak zdawać sobie z tego sprawę i stosować najważniejszą zasadę - umiar.

Produkty bez substancji dodatkowych, czyli co nie zawiera "E"

Prawo UE zakazuje stosowania substancji dodatkowych w takich produktach, jak: żywność nieprzetworzona, miód, masło, mleko pasteryzowane i sterylizowane, naturalna woda mineralna, kawa, herbata liściasta. Pamiętaj jednak, że prawo prawem, a gwarancja bezpieczeństwa nie istnieje.


Share:

0 comments