Amazonia płonie - jak możemy pomóc?

Od tygodni płonie Puszcza Amazońska. Nazywa się ją Płucami Świata, gdyż produkuje aż 20% zapotrzebowania na tlen. Do tej pory w Brazylii odnotowano aż 70 tys. pożarów. To o 83% więcej, niż w zeszłym roku!!! To prawdziwa katastrofa naturalna, za którą całkowitą odpowiedzialność ponosi człowiek.

Co stracimy w pożarach?

Nie tylko tlen. Las Amazoński to dom dla ponad 34 milionów ludzi. Jest źródłem od 17 do 20% światowych zasobów wody pitnej. Gatunki tam żyjące stanowią aż 10% światowej bioróżnorodności. To 6,7 mln km2 lasu! (Źródło WWF)

Jak przyczyniliśmy się do pożarów?

Nietknięty ręką człowieka las deszczowy jest zbyt wilgotny, by się spalić. Jednak wycinanie drzew przez człowieka, a następnie pozostawianie ich do wyschnięcia i podpalanie, by użyźnić glebę ich prochem doprowadziło do katastrofy. (Źródło Regnskogfondet - Norweska Fundacja Chroniąca Lasy Tropikalne) Jak podaje Spidersweb w rozmowie z Ane Alencar, dyrektorem naukowym brazylijskiej organizacji pozarządowej IPAM (Instytut Badań Śtodowiska w Amazonii): „Pożary, które aktualnie obserwujemy, związane są bezpośrednio z wylesianiem pod hodowlę bydła. Odpowiedzialni za to ludzie ścinają drzewa, pozostawiają je do wyschnięcia, a następnie podpalają je, aby prochy mogły użyźnić glebę”.

Wesprzyj organizacje pomagające w gaszeniu

Wybierz jedną z niżej wymienionych organizacji i wpłać datek pieniężny lub cykliczną darowiznę. Amazon Conservation Team, Rainforest Action Network, Regnskogfondet, Rainforest Foudation, Rainforest Trust, Amazon Watch, WWF.

Zasadź drzewo

Nie uratuje to płonących drzew, ale w dłuższej perspektywie pomoże zniwelować skutki katastrofy. Zasadź drzewo dzięki stronie One Tree Planted lub korzystać z wyszukiwarki Ecosia - 45 wyszukiwań to zasadzenie jednego drzewa przez jej twórców.

Nie jedz mięsa

Hodowla bydła i uprawa soi pod produkcję pasz dla zwierząt hodowlanych to dwa główne czynniki przyczyniające się do wylesiania. W Amazonii sama hodowla bydła jest odpowiedzialna za 80% tego zjawiska!!! (Źródło WWF)

Nie kupuj produktów zawierających olej palmowy

Ogromne plony przy niskim nakładzie finansowym czynią go najpopularniejszym olejem roślinnym na świecie. Wraz ze wzrostem jego popularności wzrasta zapotrzebowanie na pola pod jego uprawę. Co sprawia, że tropikalne puszcze są niszczone w zastraszającym tempie. W samej Indonezji, która swoją gospodarkę opiera na produkcji oleju palmowego w latach 2000-2010 aż 6,02 mha! Uprawa rolna na terenach puszczy przekłada się bezpośrednio na zwiększenie o około 10-20 % emisji gazów cieplarnianych, co czyni Indonezję drugim największym generatorem na świecie.  Pestycydy, rodentycydy i sztuczne nawozy stosowane w produkcji oleju palmowego pozostają ogromnym zagrożeniem dla dżungli i jej mieszkańców, którzy i tak są regularnie wybijani.(źródło „Gdy Amazonia płonie, świat się przygląda. Podpowiadamy 5 prostych kroków, które pomogą przetrwać puszczy”- K-Mag)


Share:

0 comments