Jak być eko?

Jak zacząć dbać o naszą planetę? Tak, by nasz gatunek mógł przetrwać? Bo wiecie... Jak mówił George Carling w jednym ze swoich stand-upów: „Planeta ma się dobrze, to ludzie mają przejeb*ne”. Ziemia przez 4,7 miliardy lat swojego istnienia przeszła więcej, niż jest w stanie jej zafundować człowiek. Jednak jeśli chodzi o nasz gatunek, przyspieszyliśmy zmiany klimatyczne tak, że jeśli nie zrobimy nic, za kilkadziesiąt lat nasza zielona planeta przestanie być dla nas przyjaznym domem. Brzmi strasznie? Na szczęście przez codziennie wybory możesz wpłynąć na zmniejszenie zmian klimatycznych. Tak, jedna osoba jest w stanie zmienić wiele. I nie mówię tutaj o wprowadzeniu drastycznych zmian w swoim życiu, lecz o świadomie podejmowanych codziennych decyzjach. Zatem, od czego zacząć?

Nie dla plastiku

Jego wyprodukowanie, składowanie i recykling pochłaniają ogromne ilości energii. Wybieraj produkty w szklanych opakowaniach, zrezygnuj ze słomek, jednorazowych kubeczków, talerzyków, do pracy zabierz swój lunchbox w pojemniku wielorazowego użytku. Przestań kupować butelkowaną wodę do picia. Zamiast tego kup bidon i napełniaj go wodą z kranu, poidełek miejskich lub źródeł oligoceńskich. Na zakupy zabierz torbę wielorazową! A wybierając herbatę, wybierz tę sypaną, nie dość, że lepsza dla Ciebie, to jeszcze nie zawiera plastiku, tak jak torebki herbaciane, które w dodatku nie są biodegradowalne.

Oszczędzaj wodę

Każdy kto śledzi newsy zdążył się zorientować, że grozi nam susza. Przez nasze działania wyschło koryto Noteci na długości 30 km! A szacowana ilość wody pitnej w Polsce jest taka sama jak... w Egipcie! Bierz prysznic, zamiast kąpieli. Zakręć wodę podczas mycia zębów, a najlepiej użyj kubka. Naczynia myj w zmywarce. Wodę w toalecie spłukuj małym strumieniem, przecież nie zawsze jest konieczność wylewania całego kilkulitrowego zbiornika ;) Napraw kran - kapiący kran to strata ok. 5-6 tys. litrów wody rocznie. Statystycznie dzienne zużycie wody na jednego Polaka to ok. 150 litrów! (źródło: WWF).

Oszczędzaj energię

Wymień stare żarówki na ledowe, nie zostawiaj urządzeń „na czuwaniu”, gaś światło, gdy wychodzisz z pomieszczenia. Gotuj w zamkniętych naczyniach - dzięki temu zmniejszysz zużycie energii podczas gotowania aż o 30%! Nie otwieraj piekarnika - tylko 30 sekund obniża temperaturę o 65 stopni, co skutkuje zużyciem energii do ponownego podgrzania.

Kupuj świadomie

Kupowanie od lokalnych producentów to nie tylko wsparcie lokalnych biznesów, ale działanie, które ma ogromny wpływ na stan naszej planety. Krótszy transport = mniej zużytej energii.

Zbieraj śmieci 

Wybierasz się nad jezioro? Do lasu? Nad rzekę? Weź ze sobą worek na śmieci (ja tak robię) i pozbieraj po drodze to, co zostawili po sobie źle wychowani ignoranci. Czystsze plaże i lasy to nie tylko przyjemniejszy wypoczynek, ale bezpieczeństwo dla prawowitych mieszkańców - roślin i zwierząt. O tym, żeby posprzątać po sobie miejsce, w którym spędziłeś czas, chyba nie muszę pisać? ;)

Wymieniaj się

Masz dość starych ciuchów, ale są w dobrym stanie? Zorganizuj swap party u siebie lub w pracy, a rzeczy, które nie znalazły amatora oddaj potrzebującym. W Warszawie dobre rzeczy możesz zanieść do „Szafy znajomych”, zwrócić się do Monaru, czy też wrzucić zużyte ubrania do znajdujących się wszędzie pojemników na ubrania - większość z nich trafi do recyklingu. Pamiętaj, by wiązać, łączyć buty - wtedy istnieje szansa, że odnajdą swoje drugie życie. Zdarza się, że buty z tej samej pary znajdują się w dwóch różnych transportach do dwóch różnych rozdzielni - nikt ich już nie połączy. Ale to nie jest tak, że pojedyncze buty idą na zmarnowanie. Takie też są potrzebne - szczególnie w strefach objętych wojnami (źródło: wykład Julii Wizowskiej z NaNowoŚmieci.pl)

Poznaj swój region

Podróże są extra! Moim marzeniem jest poznanie świata i wszystkich jego zakątków, ale za rogiem też jest pięknie o czym przekonałam się na własnej skórze wielokrotnie. Wiesz, że transport lotniczy generuje już ponad 10% emisji dwutlenku węgla w sektorze transportu? Według szacunków liczba ta wzrośnie w ciągu najbliższych lat dwukrotnie! (źródło: WWF) Jeśli więc choć raz zrezygnujesz z egzotycznych wakacji na rzecz polskich gór lub jezior Ziemia odetchnie lżej :)


Przesiądź się na rower

Lub idź na piechotę. To oczywisty wybór, dobry nie tylko dla Ziemi, ale też Twojego zdrowia i kondycji! Możesz też zastąpić auto komunikacją miejską lub zgadać się z sąsiadami i zabrać pasażerów w drodze do pracy. Wszystko można, jak się chce! 🙌


Ocieplij dom i zainwestuj w panele słoneczne 

Dobra izolacja to prosta droga do zmniejszenia zużycia energii w okresie zimowym i mniejsze rachunki za ogrzewanie ;) Jeśli masz dom, zainwestuj w panele słoneczne - co prawda tak inwestycja zwraca się po 8-10 latach, ale bycie świadomym mieszkańcem jedynej w swoim rodzaju planety jest bezcenne!

Jak widzisz bycie eko zawiera się w prostych codziennych czynnościach. Już dziś wprowadź choć jedną zmianę w swoich wyborach. Metoda małych kroków jest najlepsza! Powodzenia! 





Share:

0 comments