Mleko - pić czy nie pić?


Wszystko zależy od tego, czy nie tolerujesz laktozy? A może jesteś na diecie roślinnej i nie spożywasz produktów odzwierzęcych? Jeśli odpowiedzi na powyższe pytania brzmią „nie”, sprawdź, jakie są zalety odżywcze spożywania mleka. Mleko jest jednym z najbardziej odżywczych, a przez to i najważniejszych produktów w codziennej diecie człowieka. Zawiera wszystkie niezbędne dla organizmu składniki, dostarczając mu nie tylko wapń, ale także witaminy i składniki mineralne. Dlaczego ono jest tak ważne w naszej diecie?

Białko
O roli białka najlepiej świadczy fakt, że tworzy ono podstawową strukturę wszystkich organizmów! Jego udział w codziennej diecie powinien wynosić 10 - 20%. Warto o tym pamiętać, gdyż niedobory białka mogą prowadzić do poważnych zaburzeń - m.in. zahamowania wzrostu, obniżenia odporności czy spadku masy ciała. Najważniejszym białkiem zawartym w mleku jest kazeina. Ma wysoką wartość biologiczną - porównywalną z białkiem występującym w mięsie i znacznie przewyższającą ilość białek zbóż i roślin strączkowych.

Tłuszcz
Mleko krowie zawiera jedynie kilka procent tłuszczu. W zależności od obecności tłuszczu mleko możemy podzielić na 3 podstawowe kategorie:
- mleko odtłuszczone 0.05 - 0.5%
- mleko częściowo odtłuszczone 0,6 - 2,0%
- mleko pełne >2%

Cukier mleczny - laktoza
Laktoza stanowi średnio około 4-5% zawartości mleka.Zjawiskiem marginalnie występującym wśród osób spożywających mleko jest niekiedy tzw. nietolerancja laktozy. Jednym z jej objawów może być obniżona zdolność trawienia i wchłaniania słodkiego mleka. Nie przekreśla ona jednak możliwości spożywania mleka o obniżonej zawartości latozy (mleko Minila) lub produktów mlecznych w postaci serów czy fermentowanych napojów mlecznych (kefirów lub jogurtów).

Cholesterol
Zawartość cholesterolu w 100g mleka waha się między 10 a 15 mg. Wiele osób błędnie przypisuje  cholesterolowi szkodliwe właściwości. Tymczasem jest to substancja odżywcza, odgrywająca niebagatelną rolę w rozwoju i prawidłowym funkcjonowaniu organizmu, a szkodliwy jest jedynie jego nadmiar. Co najważniejsze, za sprawą skłądu chemicznego mleka, jego picie nie powoduje wzrostu cholesterolu we krwi.

Wapń
Chociaż ustrojowe zasoby wapnia gromadzone są do 30 roku życia, jego dostarczanie do organizmu jest niezwykle istotne, niezależnie od wieku. Umożliwia prawidłowy rozwój układu kostnego u dzieci, skotecznie zapobiegając rozwojowi osteoporozy w wieku dojrzałym. Reguluje także procesy metaboliczne, m.in. w mięśniach i komórkach nerwowych. To właśnie mleko jest najlepszym źródłem łatwo przyswajalnego wapnia.

Fosfor
Wspiera wzrost i odbudowę komórek. Wraz z wapniem i magnezem jest głównym składnikiem kości i zębów. Uczestniczy w procesie magazynowania i transportu energii, wpiera przewodzenie bodźców nerwowych, odgrywa także ważną rolę w regulowaniu pracy serca i nerek. Szczególnie istotny jest podczas wzrostu i regeneracji organizmu.

Potas
Jest niezbędny do zachowania równowagi wodnej i kwasowo - zasadowej w organizmie. Reguluje prawidłowy rytm serca i utrzymuje właściwy poziom ciśnienia krwi. Usprawnia też transport tlenu do mózgu.

Magnez
Umożliwia metabolizm wapnia, fosforu, sodu, potasu i witaminy C. Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie mięsni - także mięśnia sercowego, nadając właściwy rytm jego pracy. Aktywnie uczestniczy we wszystkich procesach nerwowo - mięśniowych, wpomagając ogólną równowagę całego organizmu.

Cynk
Uczestniczy w większości procesów ustrojowych, w syntezie białka i aminokwasów nukleinowych, reguluje pracę mięśni, bierze udział w tworzeniu insuliny. Pomaga w zachowaniu równowagi kwasowo - zasadowej, wspiera także aktywność mózgu, znaczaco przyczyniając się do utrzymywania sprawności intelektualnej.

Witamina A
Zapobiega "kurzej ślepocie" (czyli zaburzeniom widzenia po zmierzchu) oraz korzystnie wpływa na układ immunologiczny. Jednocześnie uczestniczy w syntezie białek, lipidów i hormonów. Pomaga także w zachowaniu równowagi skóry.

Witamina D
Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu oraz zapobiegania nadmiernemu ich wydalaniu z organizmu, tym samym umożliwia efektywne wykorzystanie ich w procesie budowania, jak również wzmacniania układu kostnego. Wpływa też na system nerwowy i układ mięśniowy.

Witamina B2
Uczestniczy w procesach utleniania i redukcji, wspierając produkcję energii we wszystkich komórkach. Pomaga w zachowaniu prawidłego funkcjonowania wzroku, wraz z witaminą A zapewnia regenerację błon śluzowych, skóry i nabłonka.

Witamina B12
Umożliwia powstawanie czerwonych krwinek, które transportują tlen i substancje odżywcze. Bierze udział w większości procesów zachodzących w organizmie. Stymuluje również pracę mózgu, poprawiając zdolność koncentracji i uczenia się.

Pamiętaj, wystarczą dwie szklanki mleka, dwa plasterki sera. Codziennie.

www.stawiamnamleko.pl

Share:

0 comments