Jaką wodę pić?

Czym się kierować w wyborze wody do picia?
Ponad 60% spożywanej przez nas wody pochodzi z napojów. Niezmiernie ważne jest, co pijemy na co dzień. Oto najważniejsze kryteria wyboru napoju:

-> NISKOSODOWA. Taką wodę powinnaś pić najczęściej - zgodnie z prawem może ona zawierać do 20mg sodu na litr i dzięki temu tylko w niewielkim stopniu wzbogaca dietę w ten pierwiastek. Może należeć do naturalnych wód mineralnych (najczęściej nisko- i średniozmineralizowanych), naturalnych wód źródlanych lub wód stołowych. Nadaje się zwłaszcza dla osób z nadciśnieniem, obrzękami. (Więcej info na www.wodazezrodla.pl)

-> MINERALNA. Pochodzi z naturalnych źródeł i zawiera cenne składniki takie jak wapń, magnez, potas, żelazo itd. w przystępnej formie jonów. Może być niskozmineralizowana (do 500 mg rozpuszczonych składników w litrze; do tej kategorii należy większość wód niskosodowych, do picia dla każdego), średniozmineralizowana (500 - 1500md/l) i o wysokim poziomie mineralizacji (powyżej 1500mg/l). Wody z ostatniej kategorii, zwłaszcza lecznicze (nawet do 4000mg/l), można pić w przypadku konkretnych problemów, po konsultacji z lekarzem.

-> ŹRÓDLANA. Pobierana z naturalnych źródeł zawiera niskie ilości składników mineralnych, dzięki czemu każdy może ją pić w dowolnych ilościach, a jeżeli nie zawiera zbyt dużo składników mineralnych (tj. ma najwyżej 50mg/l wapnia i 30mg/l magnezu), można używać jej również do przygotowywania gorących napojów i potraw (nie będzie tworzyła osadów).

-> STOŁOWA. Nie jest produktem w 100% naturalnym, gdyż stanowi mieszankę wód o różnym poziomie mineralizacji lub zawiera dodatek soli mineralnych. Z tego powodu podobnie jak woda mineralna, uzupełnia ich poziom, ale zwykle nie nadaje się do gotowania, bo wytrąca osad.

-> OLIGOCEŃSKA. Można ją pić tylko po przegotowaniu w ciągu doby od pobrania, nawet gdy jest pod kontrolą sanitarną - może zawierać bakterie i nadmiar żelaza. Ma niewiele składników mineralnych.

-> FILTROWANA. Ta z domowego filtra węglowego nadaje się do gorących napojów i gotowania, ale dostarcza niewiele składników mineralnych (z filtrem AnnaPlus może mieć jedynie więcej magnezu). Większe filtry z tzw. odwróconą osmozą i filtrem mineralizacyjnym czyszczą wodę skuteczniej i wzbogacają ją w odpowiednie pierwiastki, zbliżając pod względem jakości do wody źródlanej.

->KRANÓWKA. Tej lepiej nie pić nawet po przegotowaniu, bo zawiera tak mało związków mineralnych, że raczej wypłukuje je z organizmu, a pozostałości związków chloru szkodzą nerkom i pęcherzowi.




GDZIE KUPOWAĆ? W sklepach, w których nie stoi w miejscu nasłonecznionym ani gorącym (do 20 stopniC). Gdy już ją otworzysz, wypij w ciągu kilkunastu godzin (pitą wprost z butelki zużyj jeszcze szybciej).

znalezione w miesięczniku Shape 

Share:

0 comments