Jak papierosy wpływają na nasz organizm

Zewsząd słyszysz tylko, że palenie szkodzi zdrowiu. Są to dla Ciebie tylko puste frazezy - w końcu im częściej czegoś słuchamy, tym szybciej przywykamy do takiego strofowania przez np. znajomych. Jeśli palisz i odpowiadasz im, że to lubisz, przekonaj się, jak tak naprawdę działają i szkodzą Twojemu zdrowiu papierosy.

Uwierz, że życie bez papierosa ma więcej plusów, niż związek z nałogiem.Przede wszystkim Twoje życie skoncentruje się na innych rzeczach, a nie na odliczaniu czasu i ustawianiu planu dnia według przerw pomiędzy paleniem.

Jeden papieros pozbawia Cię dziennej dawki witaminy C. A wiesz przecież, że ta witamina oddziałuje w sposób szczególny na nasz organizm, m.in.:
*znacznie skraca czas trwania infekcji,
*pobudza system odpornościowy do działania,
*uodparnia na zakażenia,
*niszczy wirusy,
*ułatwia gojenie się ran i złamań,
*przeciwdziała krwawieniu z dziąseł,
*reguluje poziom cholesterolu we krwi,
*obniża jej ciśnienie,
*walczy z wolnymi rodnikami, przez co chroni nasze ciało przed zmianami nowotworowymi,
*łagodzi niepożądane skutki radioterapii,
*chroni skórę przed promieniowaniem,
*hamuje rozwój zaćmy,
*wpływa na wytwarzanie kolagenu w skórze - przeciwdziała przedwczesnemu starzeniu skóry,
*pomaga zwalczać stres,
*poprawia wydolność fizyczną.

Pomyśl, że pozbawiasz się TAKIEJ ochrony nie dostarczając organizmowi odpowiedniej dawki witaminy C i jeszcze ją wypłukując przez palenie.

Płuca
Nie od dziś wiesz, że palenie szczególnie naraża płuca i cały układ oddechowy. Za każdym razem, gdy się zaciągasz,wraz z dymem wciągasz ponad 4 tysiące związków chemicznych, z których aż 40 są rakotwórcze. Między innymi: tlenek węgla, nitrozoaminy, cyjanowodór, ołów, rtęć. Co czwarty palacz cierpi na chorobę obturacyjną płuc. Jej objawy to duszności i kaszel, prowadzące do niewydolności oddechowej.

Ciało
Wiedz, że palące kobiety częściej chorują na nowotwory piersi, płuc, trzustki i nerek. Szczególnie narażone są (w porównaniu do niepalących) na raka jamy ustnej, gardła, krtani i przełyku. Ryzyko wystąpienia nowotworu szyjki macicy jest u kobiet palących dwa razy większe!

Ponadto nikotyna sprawia, że gospodarka hormonalna jest zaburzona, a objawy PMS nasilone. Palaczki mają trudności z zajściem w ciążę, ponieważ miewają zaburzenia jajeczkowania.

Zapach
Jeśli palisz, nie potrzebnie pryskasz się perfumami - po wypaleniu papierosa na nic one się nie zdadzą. Zapach tytoniu zostaje na dłoniach i w ustach - nie pomoże guma do żucia. Zapach wraz ze związkami dymu osiada na zębach, śluzówce jamy ustnej i w drogach oddechowych.

Skóra
Dym papierosowy sprawia, że skóra bardzo szybko się wysusza i niszczy, staje się ziemista, powstają zmarszczki. Szczególnie te wokół ust, nazywające się nawet "zmarszczkami palacza". Dlaczego skóra się niszczy? Powodem jest jej niedotlenienie, a w efekcie spowolnienie procesów odnowy skóry. Jeśli przestaniesz palić odczują to również włosy, papierosy sprawiają, że skóra głowy wolniej przyswaja substancje odżywcze.

Oczy
Ryzyko utraty wzroku jest dwukrotnie wyższe, jeśli palisz w porównaniu do osoby wolnej od nałogu.Dlaczego? A dlatego, że substancje pochodzące z dymu, który wciągnęłaś do organizmu docierają także do oczu. Tam wolne rodniki degenerują siatkówkę, a dokładniej plamkę żółtą, która jest odpowiedzialna za widzenie.

Serce
Palaczki częściej mają zawał i udar. Nikotyna powoduje, że zły cholesterol odkłada się w naczyniach krwionośnych zwężając ich światło - stąd większe ryzyko zatorów. Jeszcze gorzej jeśli przyjmujesz dodatkowo tabletki antykoncepcyjne lub hormonalną terapię zastępczą - hormony w nich zawarte jeszcze bardziej przyczyniają się do zakrzepicy.

Kości
Palaczki mają upośledzone przyswajanie wapnia przez kości (co powoduje zawarty w dymie kadm), przez co są bardziej podatne na złamania i osteoporozę. Ponadto kości nie mogą odbudowywać tkanki kostnej, ponieważ nikotyna hamuje tę funkcję. Średnio dwa lata wcześniej w porównaniu do kobiet zdrowych i wolnych od nałogu, pojawia się u palaczek menopauza, która także znacznie osłabia kości.

Zmian w organizmie nie zauważa się szybko. Ale jeśli już są widoczne - są nieodwracalne. Zastanów się więc, czy nadal chcesz zatruwać organizm, bo to "lubisz". Pomyśl, czy nie lepiej w chwili słabości sięgnąć po jabłko lub poćwiczyć jogę.

Share:

4 comments